Staj Bilgileri

STAJ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi: Staj yapacak öğrencilerin, kamu kurumları tarafından verilen İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimine katılarak katılım belgesi almaları gerekmektedir. Bölümümüzde açılan İş Sağlığı ve Güvenliği dersini son 2 yıl içerisinde en az bir (1) dönem almış öğrencilerin katılım belgesi almalarına gerek yoktur.

İşyerine Müracaat: İşyerine, "İşyeri Staj Bilgi Formu ile başvuruda bulununuz.

Birinci staj için talaşlı, talaşsız, kaynak vb. imal usullerinden örnekler görebileceğiniz işletmeler uygun olabilir (staj danışmanınız ile görüşünüz). İkinci staj için ise üretim/hizmet sektöründen işletmeler uygun olabilir (staj danışmanınız ile görüşünüz).  

OBİSİS Başvurusu: OBİSİS’den staj başvurusu yapınız.

Aşağıdaki belgeler ile staj danışmanınıza müracaat ediniz.

  1. İş yeri onaylı İSBF formu
  2. OBİSİS başvuru belgesi

Staj Sicil Fişi: Danışmanınız onay verdikten sonra staj sicil fişiniz OBİSİS sisteminizde yer alacaktır. Çıktısını alıp staja başladığınızda ilgili amirinize teslim etmelisiniz. Staj bittiğinde kapalı ve kapatma yeri imzalı/kaşeli zarf içinde geri alıp staj defterinizin ilk sayfasına zımbalayınız.

SGK sigorta belgesi: Danışmanınız onay verdikten sonra ve staj başlangıç tarihinden 2-3 gün önce SGK belgeniz OBİSİS sisteminizde yer alacaktır. Staj yaptığınız iş yeri “sigortanızın yapıldığına dair” belge talep ederse bu belgenin çıktısını verebilirsiniz.

Yeni düzenlenen staj esaslarını (Ver. 17/06/2014) indirebilirsiniz. 

 

Gerekli Belgeler: YAZ 2015  STAJ TAKVİMİ

Yaz Okulundan (devam zorunluluğu olan) ders alan öğrenciler;

¢  12 gün eksik stajlarını 6 gün çalışan bir işletmede 15 Haziran 2015 – 27 Haziran 2015 tarihleri arasında da yapabilir.

¢  24 gün eksik stajlarını 6 gün çalışan bir işletmede  24 Ağustos 2015 – 19 Eylül 2015 tarihlerinde bölmeden yapmak zorundadır.

Diğer öğrenciler;

¢  Yaz stajlarını 15 Haziran 2015 – 19 Eylül 2015 tarihleri arasında her Pazartesi başlamak koşuluyla bölmeden istedikleri zaman yapabilirler.