Staj Bilgileri

STAJ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER

 

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Sertifikası: Öğrencinin staj yapabilmesi için son 2 yıl içerisinde alınmış İSG sertifikasını veya son 2 yıl içinde İSG dersini başarıyla tamamladığını gösteren transcriptini beyan etmelidir. 

İşyerine Müracaat: İşyerine, "İşyeri Staj Bilgi Formu (İSBF)" ve eğer iş yeri talep etmişse “(staj danışmanı onaylı) Zorunlu Staj Formu” ile başvuruda bulunulur.

Obisis Başvurusu: OBİSİS’ten staj başvurusunu gerçekleştirir ve başvuru yapınca çıkan formun çıktısını alır ve imzalar.

 

Staj Komisyonu Danışmanına Müracaat: Aşağıdaki belgeler ile staj komisyonundaki danışman hocasına (en geç 5 iş günü öncesine kadar) şahsen başvurur. Danışmanlar Bahar dönemi başında ilan edilir.

  1. İşyerinden alınan onaylı “İşyeri Staj Bilgi Formu(İSBF)”,
  2. OBİSİS’ten alınan başvuru formu,
  3. İSG sertifikası (veya transkript)

 

Sicil Fişi: Öğrenci, OBİSİS’ten aldığı sicil fişi çıktısı, (eğer işyeri talep etmişse) SGK sigorta belgesi çıktısı ve Ek-3’de verilen stajer değerlendirme anketi çıktısını staja başlandığında işyeri yetkilisine teslim edilir. İşyeri yetkilisi sicil fişi ve anketi gizli olarak doldurur. Staj sonunda, sicil fişi ve anket kapalı zarf içinde kapatma yeri mühürlü/imzalı olarak staj defteri kapağına içerden zımbalanarak staj komisyonuna teslim edilir. Açılma ibaresi olan staj sicil fişleri kabul edilmeyecektir.


SGK sigorta belgesi: Danışmanınız onay verdikten sonra ve staj başlangıç tarihinden 2-3 gün önce SGK belgeniz OBİSİS sisteminizde yer alacaktır. Staj yaptığınız iş yeri “sigortanızın yapıldığına dair” belge talep ederse bu belgenin çıktısını verebilirsiniz.


Yeni düzenlenen staj esaslarını (Ver. 26/05/2018) indirebilirsiniz. 


 

Gerekli Belgeler: Zorunlu staj formu: Bu belgeyi sadece işyeri isterse, işyerine teslim etmek için çıkartınız. Bölüm tarafından istenen bir belge değildir.